Hogyan értesül a Nemzeti Bank egyik vezetője, hogy dőlnek össze a piacok? Miért nem léptek a devizahitelek ügyében? Miért vesz részt egy női vezetőket támogató cég létrehozásában. Az augusztusi Forbesban Király Júliával készítettünk interjút. Itt egy izgalmas részlet.
Ugorjunk még vissza kicsit a válság sötét napjaihoz. 2008 szeptemberében nem sokan látták még a Lehman-csőd jelentőségét. Emlékszem, az egyik gazdasági napilapunkban címlapra se került a hír, de mintha a jegybank is benézte volna.
Tény, hogy 2008 szeptemberében még sokan nem láttuk, hogy a Lehman-csőd egy új korszak nyitánya. Én azt gondoltam, hogy 2007 júliusa óta volt már három jelentős válsághullám, most a Lehman nyomán jön a negyedik. Valamennyire meg fog rázni bennünket, de tudjuk kezelni. Nem voltam egyedül az optimizmusommal, nem sokkal korábban Ben Bernanke, az amerikai jegybank akkori elnöke, az egyik legjelentősebb válságközgazdász is azt nyilatkozta, hogy az amerikai gazdaságot nem fogja megingatni ez a kis jelzálogpiaci válság.
Pár hét múlva pedig lefagytak a piacok, pánikhangulat uralkodott. Hol volt október 9-én?
Az a nap mindnyájunknak örökre emlékezetes, nekem mindig Juhász Ferenc versét idézi: Babonák napja csütörtök. Most is kívülről tudom: „A harmadik napon a legnehezebb, a harmadikon. / Ácsorgok mélázva e kő-villany-szigeten: / az Oktogonon.” Valójában nem az Oktogonon ácsorogtam, hanem Frankfurtban voltam egy EKB-ülésen, és úgy volt, hogy másnap Simorral utazunk Washingtonba az őszi IMF-közgyűlésre.
Jöttek e-mailben a friss piaci hírek: leállt az állampapír-piaci jegyzés, az áresés miatt felfüggesztették a tőzsdei kereskedést, leállt a magyar bankrendszer forráshoz jutása szempontjából meghatározó devizacsere- (swap) piaci árjegyzés, esik a forint. Hívom Karvalits Ferit (a jegybank másik alelnöke), nyugtatott: „Juli, ne pánikolj, dolgozunk”. Este már összeült a kormány-jegybank válságstáb.
De novemberben már enyhült a fagy.
Persze, mert október 25-től az IMF-hitel mögöttünk volt, és ez megnyugtatta a piacokat. Újra megindult az állam és a bankrendszer finanszírozása, elmúlt az akut likviditási válság.