Délután csörög a telefonom. Mit viszek magammal este a CEU Business Schooljának könyvbemutatójára – hangzik a kérdés. Soros György is ott lesz, a biztonságiak aggódnak. Megnyugtatom a pr-est, hogy csak a telefonom lesz nálam, majd eléggé meglepődök a Greshamben, amikor minden biztonsági ellenőrzés nélkül megyünk be a terembe. Sok amerikai van, volt CEU-s diákok, jelenlegi tanárok. A magyarok közül Czakó Borbálát, Bojár Gábort és Kürti Sándort ismerem fel.
Soros keveset beszélt, összesen talán 15-20 percet. Mellette szerényen a Harvard Business School dékánja, Nitin Nohria ült az emelvényen, és ahhoz képest, hogy a könyvbemutatóra érkezett Bostonból ő még kevésbé jutott szóhoz. A vége felé odafordult Soroshoz. „Ritkán ülhetek Soros György mellett. Feltehetek egy kérdést?” – amit tőle azért vicces volt hallani, de az van, hogy Soros tényleg nagy név és még harvardos nagymenőknek sem evidens, hogy találkoznak. „Kell-e aggódni Oroszország és Kína miatt?”- hangzott el az elég magas labda Soros felé. „Nagyon is kell, a nyílt társadalmak veszélyben vannak, nem is olyan régóta” – hangzott a választ. Szerinte a kínai lehetőségek még nyitottak, nem egyértelmű, hogy milyen politikai irányba megy az ország. Világszinten kialakult hatalmi vákuumot nem töltötte be senki és semmi, emiatt nagyon veszélyes irányba haladnak a folyamatok.
Itt a teljes beszélgetés videón.
Kínával kapcsolatban volt még egy érdekes megjegyzése. Szerinte az Egyesült Államokban a piacok befolyása alatt áll a politika, ami nem egészséges. Kínában ezzel szemben a politika határozza meg a piacok működését.
A beszélgetésből kiderült, hogy Sorost mostanában a legjobban Ukrajna foglalkoztatja. (Ami az Alapblog interjújából is látszott.) Szerinte nem lesz kiélezettebb fegyveres konfliktus a helyzetből, leginkább azért, mert Putyinnak nincs elég pénze. A krími közhangulat javítására annyit költöttek, mint a téli olimpiára, és ezt nem tudnák megismételni Kelet-Ukrajnával - mondta.
A harvardos dékán csak annyit szúrt közbe, hogy ez a konfliktus is az olajról szól, de ennél jobban nem ment bele a dologba.
A több mint egyórás beszélgetést meg is nézhetik videón a CEU Business School oldalán.
Az esemény utáni sajtóközleményben ilyen dolgok vannak: A CEU Business School több mint negyed évszázada képez üzleti vezetőket a közép-kelet-európai régióban illetve annak határain túl. A neves iskola fennállásának 25. évfordulóját egy könyv kiadásával ünnepli, amelyben ismerteti régiós management-oktatási elképzeléseit és terveit. A “Szabad piac a húszas éveiben: Modern üzleti döntéshozatal Közép- és Kelet-Európában” címmel megjelent könyvet az iskola professzorai írták, előszavát pedig a CEU Business School alapítója Soros György jegyzi. A június 21-én megrendezett budapesti könyvbemutató házigazdája Soros György mellett Mel Horwitch, a CEU Business School dékánja és az esemény különleges vendége Nitin Nohria, a Harvard Business School dékánja volt. A könyv szerkesztője Maciej Kisilowski jogi és Public Management professzor szerint a Szabad piac a húszas éveiben című könyvben a CEU Business School oktató szakértői új üzleti oktatási modellt mutatnak be egy olyan régióban, amelynek meg kell újulnia és újraértelmezni működésének alapjait, hogy biztosíthassa értékteremtő képességét a nemzetközi gazdaságban. |
Fotó: CEU Business School