Bejgli után, pezsgő előtt még mindig nem késő rászánnia néhány pillanatot a pénzügyeire annak, aki szereti állami támogatással növelni befektetéseit, vagy csak nyereségadót szeretne spórolni a következő években. Vasárnap számolás, hétfőn intézkedés, aztán 2014-re már csak a jóleső érzés marad, hogy profi módon gondoskodtunk magunkról, illetve gyerekeinkről.
Persze a támogatások igénybe vételéhez saját pénzzel is be kell szállni, de akár már 60 ezer forinttal érdemes megmozdulni. Íme a magas labdák, melyeket még az év utolsó napján is érdemes lecsapni.
Babakötvény
Vitatható módon alakította át az állami a rendszert az elmúlt két évben, de az egyértelműen jó ötlet, hogy egyszerűsödött is a struktúra. Nem kell többet a szülőknek a befektetésekkel menet közben molyolniuk, nem kell megújítani a start számlákon lejáró bankbetétet, vagy állampapírt. Az új, babakötvény nevű állampapírt egyszer kell megvenni és majd csak akkor jár le, amikor a gyerkőcből felnőtt lesz és a pénzt fel lehet venni. S hogy mit érdemes az év végén tenni? Befizetni a kölkök számláira 60 ezer forintot, amit az állam rögtön kiegészít 6 ezerrel, ami kapásból 10 százalékos hozam. Start számlát minden 18 év alatti gyereknek lehet és érdemes nyitni, akik pedig 2006 után születtek, már eleve kaptak ilyet, rajta az életkezdési támogatással. A lényeg, hogy a szülőnek érdemes rá folyamatosan újabb és újabb összeget helyezni. Részletes infókért ezt az oldalt ajánljuk.
Tartós befektetési szerződés
A tartós befektetési számlák esetében az év vége jelenti a felhalmozási időszak zárását, a három-öt éves lekötési időszak január elsejével indul. Aki tehát idén december 31-ig helyezi el megtakarításait tbsz-en, annak 2016 végén jár le az első három év, mely után már nem 16 plusz 6 százalékos kamat-, vagy árfolyamnyereség-adó és egészségügyi hozzájárulás terheli a profitot, hanem csak 10 százalékos adó. További két év után, 2019 januárjában pedig már mindenféle adólevonás nélkül hozzájuthat pénzéhez a most decemberben belépő. Aki január 2-án nyit tbsz-t, annak egy teljes évvel tovább kell várnia, míg kedvezménnyel, vagy teljes adómentességgel veheti fel megtakarítása hozamát.
Nyugdíjcélú megtakarítások
A nyugdíj előtakarékossági számlára (nyesz), illetve az önkéntes nyugdíjpénztárakba egy adott évben befizetett összeg 20 százaléka, de maximum 100 ezer forint visszaigényelhető a személyi jövedelemadóból. A kedvezményt maximálisan tehát az tudja kihasználni, akinek van 100 ezer forintnyi visszaigényelhető szja-ja, valamint legalább 500 ezer forint friss pénzt helyez el a nyeszre, vagy fizet be a nyugdíjkasszába. Elvileg elég az év utolsó munkanapján betenni a pénzt ahhoz, hogy a legkésőbb jövő májusig beadandó adóbevallásban szerepeltethessük a visszajáró összeget, tehát még mindig nem késő mozdulni. (A szolgáltatóknál azonban lehet átfutás, legkésőbb hétfőn érdemes rákérdezni a határidőre.) Azon szerencsések, akiknek van szabad egymilliójuk, befizethetnek mindkét konstrukcióba, amivel duplázhatják a visszaigényelhető összeget.
Egyéb év végi kérdések is felmerülhetnek, például a nyesz számla átalakítása tbsz-szé. Komikus, hogy ki lehet pattanni egy elvileg nyugdíjcélú konstrukcióból, megőrizve a korábbi állami adókedvezményeket, de ha a lehetőség adott, ezen is érdemes lehet merengeni. További részletek a Forbes decemberi számában.