Ilyet nem szoktunk csinálni, de ez a cikk és a kép annyira jó lett, hogy nem bírjuk ki. Itt egy darab a májusi Forbesból. (Fotó: Orbital Strangers)
Volt taxisofőr Torontóban, hajótörött az óceán közepén, együtt úszott reggelente Kodállyal, és miközben a történelem alaposan próbára tette, sohasem feledkezett meg az elveiről. A nagyszerű dolgok apró mozaikdarabokból épülnek fel. Akárcsak Andrew J. Szonyi hihetetlen élete.
A Bermuda-háromszög félelmetes hely. A hajód halkan siklik a vízen, és a mélység egyre csak hív. Aki nem volt még ott, nem tudja, milyen. „Hirtelen hihetetlen erős késztetést éreztem, hogy beugorjak a vízbe, és mindennek vége legyen” – meséli Andrew J. Szonyi egyre mélyebb és halkabb hangon. Kis hatásszünetet tart, közben megütögeti a pipáját. Ellenállt a halálnak. A kétszeres ontariói bajnok vitorlás egyedül szelte át hajójával az Atlanti-óceánt. Csak a visszaúton, Barbados fele volt egy kis bökkenő. A nagy viharban letörött az árboca, segítséget kellett kérnie. Vészjelzést adott le, sötétkék zakójában ücsörgött a hajójában, már épp készült pezsgőt bontani, amikor a segítség megérkezett. Így ünnepelte a karácsonyt 1987. december 24-én az Atlanti-óceán közepén. Két világ között, egy bevándorlóból lett kanadai magyar világfi. Most maga elé néz, kicsit elgondolkodik. Itt ülünk budavári lakása belső udvarán. „Tudod, én mindig optimista voltam, és mindig mindent túléltem.” 80 év története elrobog a szeme előtt. Andrewnak mindenről eszébe jut egy történet.
Adrew J. Szonyi vállalkozó, tanácsadó, egyetemi tanár. Jelenség. Intézmény. 1934. május 30-án született Magyarországon Szőnyi András János néven. Szülei az Angol–Magyar Bankban dolgoztak, édesapja a váltó- és jelzálogosztályon, itt is ismerkedtek össze. Nagyapja egyszerű szabó volt a Tolna megyei Gyönkön. Anyja családjában több nagykutya is akadt, anyai nagyapja katonaorvos volt. András is orvos akart lenni. Egy zavaros évszázad kellős közepén, amikor az abszurditás a legváratlanabb időpontokban ütötte fel a fejét: hol a Balaton partján, hol a Lukács fürdő öltözőjében, hol a pesti utcán, hol a bécsi Opera mellett.
Tizenegy éves volt, amikor édesapja meghalt. Igazodási pontot keresett. A minden reggel ministráló fiú a katolicizmusban fiatalon csalódott, és hamar így járt a kommunistákkal is. Tizennyolc éves lehetett, amikor egy kimerítő biciklitúra után csobbant egyet a Balatonban. Rákosi elvtárs villája mellett. A parton serénykedő ávósok hamar meglátták benne az amerikai kémet, aki robbantani akar. Pár nap múlva engedték haza az Andrássy út 60.-ból. „Megpofoztak és vallattak, hiába mondtam, hogy nem akartam én bántani Rákosi elvtársat” – emlékszik vissza. Így lett belőle ellenforradalmár.
A teljes cikket a Forbes májusi számában olvashatod.