Napokon belül lezárul a Wizz Air londoni tőzsdei részvénykibocsátása, mely egyre biztosabb, hogy óriási siker lesz. A magyar alapítású vállalat eddigi tulajdonosai nagyon gazdag emberré válnak, a cég vezérigazgatója, Váradi József szinte bizonyosan felkerül a tízmilliárdosok listájára.
A Forbes két címlapembere is hatalmasat kaszál a Wizz Air tőzsdei bevezetésekor. Teljesen megérdemelten: az elmúlt évtized talán legnagyobb céges sikertörténetében vettek részt, Váradi József a cég vezérigazgatójaként, Varga Zoltán pedig a legnagyobb magyar magánrészvényesként.
A Wizz-sztoriról többször írtunk már itt a blogon, miután a magazin magyar kiadásának legelső címlapján szerepelt Váradi József. Pár nap múlva pontosan tudhatjuk majd, hogy ki mennyit keresett a sikeren, de a kibocsátási tájékoztató birtokunkba került részletei alapján már most hozzávetőlegesen kiszámolható néhány összeg.
A Reuters értesülései szerint a Wizz megemelte kibocsátandó részvények mennyiségét, a korábban bejelentett 300 millió helyett már 420 millió eurót kívánnak bevonni. A papírok kibocsátási ára 1150 penny lehet, amivel a piac a céget 1,96 milliárd euróra (nagyjából 600 milliárd forintra) értékeli. Másfél évvel ezelőtti címlapsztorinkban 1-1,2 milliárd eurós becslést adtunk alsó hangon, szép ugrás tehát ez azóta.
A kibocsátási tájékoztatóból az látszik, hogy a Wizz Aiz elképesztő hatékonysággal működik, költségszintje lényegében megegyezik a Ryanairével (a cost of avaiable seat kilometer 3,68 euró, a Ryanairé 3,56), pedig az ír céget a szakértők verhetetlennek tartják költségkontroll terén. A Wizz nagyobbat kaszál az olajárzuhanáson, mert ír konkurensével ellentétben csak félig hedgelte beszerzéseit. Nagyon jól áll a cég a kiegészítő bevételekkel is (minden ide tartozik, ami nem jegyárból jön), mely a jegyárbevételek harmadát is eléri.
Varga Zoltán, aki októberi címlapunkon szerepelt, a Wizz 2,8 százalékát birtokolja. Pakettje a most várt kibocsátási áron mintegy 17 milliárd forintot ér, miközben a 33 leggazdagabb magyar listánk készítésekor még csak 8 milliárdra értékelte ő maga. Ő tehát biztosan előrébb ugrik majd a következő listánkon.
Váradi József vezérigazgatóval kapcsolatban a tájékoztatóból kiderül, hogy tavaly a fizetése és a bónuszai együttesen elérték a félmilliárd forintot és sok részvénnyel is rendelkezik. Az ezzel kapcsolatos információ kissé hiányos a tájékoztatóban, de különböző árfolyamokon lehívott, vagy lehívhat több mint 3,5 millió részvényt. Ha ezeket kifizeti, a papírok értéke meghaladja majd a 15 milliárd forintot.