Most akkor mi tanítjuk válságkezelésre Európát vagy rosszabbul élünk? A CEU kutatói bebizonyítják, hogy a számok nem hazudnak, és hogy a közgazdaságtan nem feltétlen olyan bonyolult.
A gazdasági tények világos és szakszerű megvilágítása miatt indult el a Közép-Európai Egyetem kezdeményezése: a Defacto portál. Szeidl Ádám és Koren Miklós kutatók szerint emelni kell a közgazdasági gondolkodás színvonalát, mert nonszensz, hogy ugyanazon tényadatokból - általában politikai hovatartozás mentén - ellentétes következtetéseket vonnak le.
A CEU kutatói tehát szellemi elemózsiát adnak a 10 millió közgazdásznak, a Defactón vizuálisan megjelenített és könnyen emészthető formában fognak adatokat közölni és - főleg - értelmezni.
Blogjukon például rendszeresen feldolgoznak egy-egy kurrens közgazdasági témát. Mint Szeidl elmondta, Korennel közös kutatásuk is elérhető lesz például, így kereshető lesz a teljes magyar közbeszerzési adatbázis (200 ezer szövegfájlt kellett átfésülniük).
A Defacto grafikonrajzolóival nyolc fontos adatot tudunk megnézni, a magyar munkanélküliségi adat vagy infláció összevethető a V4-ek átlagával valamint az uniós átlaggal is. A visegrádi országok átlagára kattintva a grafikon részletesen megmutatja, hol tartunk a régiós rangsorban. A jól kezelhető adathalmazból bárki gyorsan és könnyen fogyasztható adatokat és ismereteket szerezhet, a kutatók jegyzetekkel egészítették ki a táblákat, hogy azokat könnyebben értelmezhessék a hobbiközgazdászok is. Nemcsak újságírók számára hasznos az oldal. Egy-egy adatsort ráadásul meg is oszthatunk Facebook-on, Google+-on, Tumblren és Twitteren.
Az összehasonlíthatóság kedvéért az adatokat euróban számolják, az árfolyam ebből a szempontból mindegy, mert a külön erre a site-ra írt program automatikusan veszi az adatokat az Eurostattól.