Az állami Eximbank november végén írt ki egy pályázatot két, összesen 16 milliárd forintot kezelő kockázatitőke-alap felállítására. A rövid határidő mellett az érthetetlennek tűnő pályázati megkötések is furcsák voltak, melyek alapvetően lekorlátozták, eleve kik lehetnek a befutók.
Még az eredményhirdetés előtt írtuk meg, hogy a pályázaton Gubicza Ágoston és Boris Mihály alapja, a GB&Partners lehet a győztes. A pályázati eredményről később a bank sem akart elárulni semmit, arra hivatkozva, hogy ehhez szükség lenne a nyertes hozzájárulására is. Akkor megkerestük a GB&Partnerst is, akik azt mondták, tudomásuk szerint az eredmény banktitoknak minősül, ezért nem is nyilatkoztak arról.
A Forbes januárban többször is érdeklődött a banknál, nehezen kaptunk választ, de legalább kiderült, a nyertessel megkötötték a szerződést. A bank honlapjára most felkerült dokumentumok alapján erre már decemberben sor került. Ez már csak azért is érdekes, mert az eredményhirdetés december 18-án volt (az eredeti kiírás szerint 10-én már kihirdették volna a győztest, de később az Eximbank azt mondta, adminisztrációs hiba miatt rossz dátumot tüntettek fel). Vagyis, a 16 milliárdos tőkealapok felállításáról szóló szerződéseket a hónapban fennmaradó 7 munkanapban sikerült elvinni az aláírásig.
Az Eximbank oldalára felkerült dokumentum alapján a bank a GB&Partners Kockázati Tőkealapkezelő Zrt-vel szerződött, a megbízási szerződés magántőkealap megalapítására és kezelésére vonatkozik, és a szerződés értéke a "jegyzéskori jegyzett tőke 2,45%-a", valamint a befektetési időszakot követően "az alap nettó eszközértékének 2,45%-a". Vagyis 2,45%-os alapkezelési díj mellett dolgozik majd a GB&Partners, mivel a két alap összesen 16 milliárdot fog lejegyezni, a befektetési időszakban ez 392 millió forintos díjat jelent. Az erre kötött szerződés határozott időtartamú (90 nap az aláírástól).
Tovább kiderül, hogy a bank 160 millióért kötött szerződést a Kölcsényi és Némethi Ügyvédi Irodával a tőkealapok felállítására (ez a szerződés korábbi, október 1-jén írták alá). Bár a szerződés részleteit nem ismerjük, és bár az alapok mérete együtt 16 milliárd, a 160 millió jócskán meghaladja a piaci árat.
Az Eximbanktól bekértük a győztes pályázati anyagot is, illetve annak dokument ációját, hogy kiderüljön, mi alapján kapta meg a nyertes cég a 16 milliárdos alap kezelési jogát - a kiírás értelmében még önerőt sem kell felmutatnia. Ezt ugyanakkor - egyelőre - nem kaptuk meg.
Mint korábban rávilágítottunk, a titkolózás mellett azért is furcsa az egész ügy, mert a bank igazgatóhelyettese az a Puskás András, aki korábban Rogán Antal helyettese volt az V. kerületben. Úgy tudjuk, Puskás is a Pasa park lakóparkpban lakik, akárcsak Rogán Antal. Erről a bank korábban nem nyilatkozott, az viszont korábban a Nol.hu-n megjelent, hogy Puskás és Rogán feleségének van közös ingatlanja a Pasa Parkban, ahol Boris Mihály is lakik, legalább is a cégadatok szerint. Ő a másik tulajdonosa Gubicza Ágoston mellett a nyertes alapnak. Gubicza Ágoston mostani felesége Rogán első felesége, közös háztartásban nevelik Rogán elsőszülött, legidősebb gyermekét.