Húsz másodperc csend. Máshol is soknak tűnt volna, de Csányi Sándor irodájának bőrkanapéján érthetetlenül hosszú idő volt. Az OTP elnök-vezérigazgatója a jobb tenyerébe engedte az arcát, és gondolkozott. Az nem valószínű, hogy a kérdésemen, azt már végiggondolhatta párszor korábban, sokkal inkább azon, mi legyen a nyilvános válasza. Ha a Mol a magyar kapitalizmus zászlóshajója, nyugatias imázzsal, akkor lehet-e olyan vezető, akiért ezt megéri feláldozni? – így hangzott a kérdés. A választ megtalálják a csütörtökön megjelenő Forbesban.
A másik zászlóshajó, az OTP vezetőjének irodájában egyébiránt nyugodt az élet. Pontosabban olyan hangulat van, mint ahol olajozottan megy minden. Az élet egyszerűnek tűnik, a máshol tüzes vitákat, feszültségeket kiváltó témák itt könnyen szálnak, az élet nagy kihívásai hamar megoldódnak – legalábbis a bank első számú vezetője könnyen teremti meg ezt a hangulatot. A Forbesnak adott interjú közben úgy festett, Csányi Sándor ebben természetesen jó, és mára a pozíciója is tökéletesen adott ehhez a nyugodt („nem szeretek kapkodni”) és erőt sugárzó („ha egyáltalán utolérik az OTP-t”) beállítottsághoz.
Bőrkanapénak nyoma sincs az Sopreso nyolcadik kerületi irodájában. A sikeréhséget és a kreativitást viszont harapni lehet a levegőben. A mobilalkalmazásokat fejlesztő cég már a Szilícium-völgybe készül. Egy angyal segíti őket. Három ilyen történetet mutatunk be, hogy végül SzabóZ-nek is igaza legyen. „Az egész ország egy hatalmas startup” – ezzel a címmel írt rólunk kritikát az Indexen, pedig az első számban még nem is startupoztunk annyit. Most behozzuk: 100 magyar startup (20. oldal), Angyaltőke (64. oldal) és a Sold., amit a Dropbox nemrég felvásárolt, élén egy magyar sráccal, Lakatos Dáviddal, aki egyedül a magyar Forbesszal ült le egy hosszabb beszélgetésre (72. oldal).
Lista nélkül mit érne a Forbes? A húsz legtöbbet adakozó amerikait a 88. oldalon találják, és rögtön ott van mellette egy interjú Bill Gatesszel és Bonóval. Óriásinak tűnik a távolság itthonról olvasva őket? Az, de maradjon Lakatos Dávid sztorija (nálam ő a hónap sztárja) is a fejünkben. Keményen dolgozott, és hirtelen egy magyar srác mégiscsak egy elérhetetlennek tűnő amerikai sztori középén találta magát.
A magyar Forbes olyan, mint egy amerikai srác magyar társaságban.
(Ez a poszt a Forbes decemberi számának főszerkesztői beköszöntője is egyben.)