Rég látott nagy mozgolódás volt az amerikai Forbes 400-as listáján, ahol az Egyesült Államok 400 leggazgagabb üzletemberét rangsorolja anyalapunk. Az élbolyból kikerült a Walton-örökösök nagy része, helyettük itt vannak az internetmilliárdosok: Jeff Bezos és Mark Zuckerberg is először került a top 10-be, sőt, az Amazon-alapító Bezos vagyona 16,5 milliárddal nőtt egy év alatt, ő a lista csúcsugrója.
Az amerikai Forbes 34 éve állítja össze a rangsort, soha nem volt olyan magas a bekerülési küszöb, mint most: 1,7 milliárd dollár, szemben a tavalyi 1,55 milliárddal. Ez amerikai mértékkel mérve is nagy emelkedés, amit jól mutat, hogy 145-en estek ki a tavalyi lista szereplői közül.
Huszonöt új van a listán, köztük a legfiatalabb Evan Spiegel, a Snapchat társalapítója a maga 25 évével. Valószínűleg ő a világ legfiatalabb milliárdosa (a befektetők 16 milliárd dollárra értékelik a Spiegelék által fejlesztett appot, ami képek küldözgetésére alkalmas úgy, hogy azok 10 másodperc után eltűnnek a mobiltelefonunkról - a tinik imádják). A fiatal trónkövetelők közt ott van az európai piacokon hasító AirBnB alapító hármasa is: Nathan Blecharczyk, Brian Chesky és Joe Gebbia, de bekerült a 400-as listára az Uber-alapító Travis Kalanick is.
1. Bill Gates
Microsoft, egyéb befektetések: Deere & Co., Canadian National Railway, Republic Services, Arcos Dorados
Nettó vagyon: 76 milliárd dollár
Az elmúlt 21 évben Gates tizenhatszor nyerte el a világ leggazdagabbjának kijáró címet (Carlos Slimet előzte vissza a globális listán tavaly), az amerikai gazdagok rangsorában azonban nagyon messze vannak tőle a trónkövetelők. Idén is ő az első - immár huszonkettedik éve. Vagyonának ma már csak 13%-át teszi ki az általa negyven éve alapított Microsoftban lévő részesedése.
2. Warren Buffet
Berkshire Hathaway
Nettó vagyon: 62 milliárd dollár.
"Warren Buffet gazdagabb, mint valaha" - írtuk róla még márciusban. Nos, a helyzet nem sokat változott. Gates jóbarátja továbbra is a második leggazdagabb amerikai, mint 2001 óta mindig.
3. Larry Elison
Oracle
Nettó vagyon: 47,5 milliárd
A Szilícium-völgy egyik legnagyobb ágyúja 1977-ben alapította a cégét, mely kőgazdaggá tette. Az adatbázis-szoftvert kínáló Oracle ötlete azután pattant ki a fejéből, hogy egy hasonló terméket készített a CIA megbízásából.
4. Jeff Bezos
Amazon.com
Nettó vagyon: 47 milliárd
Bezos először került be a top 10-be, sőt, az Amazon részvények egészen a múlt hétig még a harmadik helyen tartották, vagyona alig marad el a top10-ben már otthonosan mozgó Elisonétól.
5-6. Charles és David Koch
Koch Industries (örökölt vagyon + számos befektetés)
Nettó vagyon: 41-41 milliárd dollár
A Koch Industries Amerika második legnagyobb magánkézben lévő vállalkozása, a Koch testvérpár pedig minden bizonnyal a milliárdos lista tagjai közül a legaktívabbak politikailag (ott van a Tea Party mögött is).
7. Mark Zuckerberg
Facebook
Nettó vagyon: 40,3 milliárd dollár
A Facebook szárnyal a tőzsdén, vagyona több mint 6 milliárd dollárral nőtt egy év alatt. 31 éves és már ott van a top10-ben, ő az elitklub legfiatalabb tagja. Nem lepődnénk meg, ha jövőre lekörözné az öregmotoros Koch-testvéreket. Zuckerberg 2004-ben alapította a Facebookot, a startup kedvéért ott hagyta a Harvardot, mindössze 11 év elegendő volt számára, hogy ott legyen Amerika 10 leggazdagabbja közt. A közösségi oldalt augusztusban több mint 1 milliárd felhasználó látogatta meg egyetlen nap alatt (ez eddig a csúcs), vagyis minden hetedik Föld-lakó belépett a profiljába. A cég idén is folytatta a felvásárlásokat, megszerezve például az Oculus Riftet is. Mark célja egyértelmű, az internet legyen maga a Facebook.
8. Michael Bloomberg
Bloomberg LP
Nettó vagyon: 38,6 milliárd dollár
New York-i polgármesterként a leggazdagabb amerikai politikus volt egykoron, a nevét viselő adatelemző és médiacég nem igazán ment jól mostanság, a 73 éves üzletember 2015 elején ezért visszatért a vállalat élére, hogy kicsit felrázza a megfáradt kollégákat (egy jó részüket persze ki is rúgta). A cég most ismét arra próbál fókuszálni, amihez a legjobban ért: az üzleti hírekre.
9. Jim Walton
Wal-Mart
Nettó vagyon: 33,7 milliárd dollár
Tavaly négy Walton-örökös volt a top10-ben, most már csak Jim képviseli a Wal-Mart alapító családját (Sam Walton négy gyermeke közül ő a legfiatalabb). Bátyja, Rob 23 év után idén júniusban adta át Amerika legnagyobb kiskereskedelmi láncának vezérigazgatói székét Jimnek, a Wal-Martnak világszerte 11 ezer egysége van. Pletykaként nemrég felmerült, hogy a Tesco kelet-közép-európai hálózatát is vinnék, így belépnének a magyar piacra is.
10. Larry Page
Google
Nettó vagyon: 33,3 milliárd dollár
Na tessék, Page bejelenti, hogy 42 évesen "visszavonul" a Google éléről, és máris ott találjuk az élbolyban! A Google nyáron jelentette be, hogy Alphabet néven új, ernyőcéget hoz létre, és itt működnek tovább a cég "hagyományos" üzletágai (kereső, YouTube, hirdetések, térkép, Android), ezt viszi tovább a Page helyét átvevő eddigi alelnök, Sunder Pichai. Az új projektek pedig maradnak az Alphabet és Page alatt, így a Fiber, a Nest és a Calico. A bejelentés után a cég kapitalizációja soha nem látott magasságokba emelkedett, összesen mintegy 20 milliárddal nőtt az értéke, az árfolyam hatalmasat ugrott. Nem, a piac nem annak örül, hogy Page háttérbe vonul, a Google második negyedéves jelentése sem volt rossz, és az átszervezéssel sokkal jobban lehet majd látni, hogy melyik üzletág hogyan teljesít. Page tavaly még nem volt tagja a tízes élmezőnynek.