Túllép az illendőség határain az, ahogy a MOL az elmúlt időkben a horvát kormánnyal kommunikált – idézte a Porfolio a horvát Hina hírügynökségen keresztül Ivan Vrdoljakot. A horvát gazdasági miniszter Csányi Sándor Forbes-interjújára reagált, amely szerint felajánlották az INA-részesedés visszavásárlását a horvát kormánynak.
A miniszter gondja – ha jól értjük – az volt, hogy hivatalosan még nem is kaptak ajánlatot a Moltól, Csányi Sándor mégis nyilvánosan beszél róla. Kár, hogy az eladási szándék már rég kint van (részben a Mol tőzsdei bejelentése, részben Hernádi Zsolt videóüzenete révén). Így a miniszter gyors reakciója is csak a politikai játszma része.
Pont erről az adok-kapokról írt Pletster Tamás az Erste elemzője is a legfrissebb Forbesban. „A horvát kormány túllépett egy határon, ahonnan már nem tud visszajönni. Számukra egyetlen elfogadható lépés lenne, ha a Mol önként átadná az irányítási jogot, természetesen komolyabb ellentételezés nélkül. A feltüzelt nacionalista retorikának kizárólag ez felelne meg. (…) Ez az opció természetesen elfogadhatatlan a Mol számára, hiszen már 2003-ban, első INA-csomag megvételekor egyértelműen az irányítási jog megszerzését tűzte zászlajára a magyar vállalat. (…)Természetesen a Mol is próbál keménynek és határozottnak mutatkozni és blöffölni a harmadik félnek történő eladás lehetőségével. Sajnos ez sem jó megoldás a Mol számára. (…)Ha az eladás nem opció, mert az eladó számára elfogadható vevőnek nincs pénze, a megegyezés meg nem lehetséges, mert a kizárólagos kontrol mindkét fél számára kívánalom, akkor vajon mi is lehet a jövőben? Valószínűleg folytatódni fog a politikai sárdobálás, a mellek verése, a Mol pedig tovább próbálja az általam nem opciónak tekintett eladás előkészítését. (…) Ez a küzdelem addig fog tartani, amíg szavazatokat lehet szerezni Horvátországban a nemzeti érzelem felkorbácsolásával. Ami persze függ a gazdasági kilábalástól is – mivel strukturális reformok Horvátországban nem történtek, valószínű, hogy erre még sokáig várnunk kell. A Mol számára a horvát kaland már most kudarc és a végkifejlet sem kecsegtet javuló esélyekkel.”
(Aki végigolvassa Pletser Tamás kétoldalas elemzését annak pár hónapig, de lehet, hogy évig nem lesz nagyon szüksége sorvezetőre a Mol-INA ügyhöz.)