Az idén nyolcvanéves legendás gyógytornász, Dévény Anna negyven éve hajtogatja igazát, de tudja, az újítókat csak haláluk után ismerik el. A Forbesnak különösen sokat megmutatott abból, hogyan él, és még egy fotóra is rá tudtuk venni.
Az Opera színpadán új Diótörőt próbálnak, a színfalak mögött folyik a bemelegítés, bokavédőben jönnek-mennek a táncosok. Az egyik próbateremben a Rómeó és Júlia felújító próbája zajlik. Egy másikban Dévény Anna tart sajátos testképző órát. Igen, ő. A Prima Primissima-díjas, köztársasági középkeresztes gyógytornász, aki csecsemők mozgásfejlesztéséről lett híres. Táncosok, operaházi dolgozók, énekesek is járnak ide keddenként 9-től. A színpadon hírneves magyar és külföldi sztárok pliéznek, itt egy nyolcvanéves gyógytornász, az általa elnevezett módszer megalkotója tart „super tornát”, ahogy a próbatáblán hirdetik. Egy éve ülve, mert már nem bírja a gerince. („Nagy a kereszt, amit cipelek.”)
„A művészek és a csecsemők szerelmese vagyok” – adja meg a rövid választ, mit keres itt húsz éve minden kedden.
Dévény Anna életébe – eddig legalábbis – három szakma fért bele. Volt olyan, a hagyományos gyógytornászé a kórházi neurológián, amit húsz év után otthagyott. „Belefáradtam, belebetegedtem, hogy nem jutottam semmire a betegekkel.” Ekkor váratlan lehetőség adódott. Az V. kerületi tanács felkérte, hogy a tornából ilyen-olyan okokból felmentett gyerekeknek a testnevelés órájuk idejében tartson valamilyen foglalkozást.
Itt jön a második szakma. A testképzőé, a mozgásművészé, a művészitorna-tanáré.
Akiken a húsz év neurológia után, a tanács 25 négyzetméteres tornatermében segíteni próbált, főleg gerincferdüléses kamaszok voltak. Régi elképzelése volt, hogy mozgásukban nem korlátozott, csontrendszerükben érintett gyerekekben ne betegségtudatot alakítsunk ki, hanem a korrekcióval egyidejűleg adjuk meg a szép mozgás örömét.
Anna minden évvégén tartott egy kis vizsgaszerű bemutatót. Tudta nélkül egy néző felhívta Vitray Tamás figyelmét munkájára. Így került be Vitray akkoriban futó Siker című műsorába és elnyerte a közönségdíjat.
Fotó: Orbital Strangers
„Egy néző, egy szülési sérült kisgyermek anyukájának levele alapján kerestem fel Annát, az első riportot még a Molnár utcában forgattuk. Kicsi volt a szoba, Anna pedig egymaga volt. A műsor után kapta meg az Október 6. utcai üzlethelyiséget, amelyet el is nevezett ezért Tamás bátya kunyhójának” – idézte fel a Forbesnak Vitray Tamás több évtizedes ismertségüket Annával. A tévés legenda több éven keresztül az alapítvány kuratóriumában is benne volt. „Panni egy tüneményes nő, és amit csinál, annak már rég Európában lenne a helye.” Vitray maga is kapott kezelést tőle – ahogy Anna barátai szinte mind –, s a mai napig azt a mozdulatsort csinálja reggelente, amit tőle tanult.
A teljes cikk Dévény Annáról és a róla elnevezett alapítványról a decemberi Forbes magazinban.
Fizess elő hatalmas kedvezményekkel az év végén! Tartalom és előfizetés: http://forbes.hu/kattints