A méltán népszerű Szarvas után újabb sikeres 30 év alatti magyar: Szőke Gábor Miklós lécszobrai igen keresettek, a Fradi-sason 120-an dolgoztak a keze alá, ma saját brandjét építi.
Első munkáját, egy lovat ábrázoló szobrot a négyesfogathajtó világbajnok, Móró Lajos vette meg. Ekkor Szőke Gábor Miklós 16 éves volt, gyakorlatilag azóta a művészetéből él. Most épp a bahreini herceg által rendelt, és a dubaji király lányának készülő meglepetés-szobron dolgozik, emellett a világ legnagyobb lószobrát is építi saját csapatával.
A 13 méteres, rozsdamentes acélból készülő, vágtázó állat a szlovákiai Somorján áll majd egy lovasaréna előtt. A művész készítette a Fradi-stadion hatalmas sasát, az ő dobermannjai ültek az Erzsébet téren, az ő szarvasszobra áll a Szerémi úti Trófea étteremnél. A Sziget Fesztiválon is találkozni lehet állataival, belvárosi bemutatótermekben, klubokban pedig az installációival.
Az állatábrázolás mindig érdekelte, szobrászszakon és a milánói egyetemen tanult. Egy művésztelepen dolgozta ki a maga technikáját, ahol a kötelező kőfaragás helyett elment az erdőbe ágakat gyűjteni, és ezekből gyártotta első, asztal méretű szörnyecskéjét. „Azt hiszem, többet legóztam az átlagnál” – mondja nevetve.
A jogászvégzettségű és művészetkedvelő szülők korán felismerték Gábor képzőművészet iránti érdeklődését, lehetővé tették neki, hogy azzal foglalkozzon, ami a legjobban érdekli. Gyerekkora óta támogatták, majd később az üzleti életben való érvényesülésben is szerepük volt. Gyakran a mai napig szívesen besegít édesanyja és húga, aki szintén képzőművész, édesapja tavalyelőtt elhunyt.
Kitartásának köszönhetően gyorsan ismert és keresett lett – egy kastélykerti kiállítása menet közben lett „vándor”, eredetileg egy helyszínre tervezte. Szépen jöttek a megrendelések is. A köztéri szobrokat és beltéri installációkat, bútorokat, kiállítási munkákat, valamint a nem megrendelésre készült műtárgyakat saját nevén, a Gabor Miklos Szoke márka alatt futtatja. Emellett vannak kísérleti projektjei is, amelyeket Dante, néhai dobermannja ihletett. Ezeket egy szűkebb közönségnek szánja.
Ma már egész csapatot foglalkoztat, akár egy építési vállalkozó. Hat alkalmazottja mellett párja, Hauer Berta intézi a kommunikációt és az értékesítést, vagyis nyolc főt tart el a cég. A társaságot frissen alapították, 2013 végén – előtte egyéni vállalkozó volt a művész –, hivatalosan a Gabor Miklos Szoke brandet kommunikálják és építik nemzetközi szinten is. Alvállalkozókkal is együttműködik, a Fradi-sason például 120-an dolgoztak a művész keze alatt.
Megállás nincs. Tavaly hat monumentális szobra készült el, közben születtek kisebb alkotások magánmegrendelésre, és persze saját munkák is, amelyekből párjával egy New York-i kiállítást terveznek. Költözni nem akar. Ahogy mondja, mivel a világ minden pontjáról kap megrendelést, minden város egyformán messze van.
További 29 sikeres magyar fiatal sztorija a Forbes februári számában.